مراقبت در منزل برای بیماران ALS

ALS چیست؟ مراقبت در منزل برای بیماران ALS

ALS که از نظر پزشکی به آن اسکلروز جانبی آمیوتروفیک می گویند، یک بیماری پیشرونده است که با از دست دادن سلول های عصبی حرکتی در سیستم عصبی مرکزی، مغز و مناطق نخاعی بدن ظاهر می شود. ضعف و تحلیل عضلانی به دلیل از دست دادن سلول اتفاق می افتد. با گذشت زمان، تحرک او کاهش می یابد و تمام بدنش پخش می شود و فلج ایجاد می شود. عملکردهای ذهنی و حافظه در بیماری ALS تحت تأثیر قرار نمی گیرند، بنابراین بیمار با وجود غیرفعال بودن هوشیار است. مراقبت های خانگی برای بیماران ALS چگونه باید انجام شود؟

 

علائم بیماری ALS چیست؟

ALS یک بیماری است که معمولاً با پیشرفت بیماری قابل تشخیص است، زیرا در مرحله اولیه علائم خفیفی ایجاد می کند. علائم ALS ابتدا با ضعف عضلانی در بازوها و پاها احساس می شود. بعداً این علائم با اختلال در گفتار، مشکل در جویدن و مشکل در تنفس همراه می شود. اختلالات گفتاری به دلیل تجمع بزاق در دهان به دلیل مشکل در بلع ایجاد می شود.

 

در ALS، عضلات به دلیل تحریک نشدن توسط اعصاب دچار اختلال در عملکرد می شوند. شروع ALS ممکن است در هر بیمار یک بار نباشد. در دوره‌ای که تشخیص داده نشده است، بیمار ممکن است با زمین خوردن روی اشیاء در خانه تلو تلو بخورد، در گرفتن اشیا با دست مشکل داشته باشد، یا ممکن است متوجه شود که زبانش آزادانه نمی‌چرخد و کلمات را در حین صحبت کردن گرد می‌کند. از دست دادن عملکرد عضلات در یک گروه عضلانی شروع می شود و در این فرآیند به سایر گروه های عضلانی گسترش می یابد. بیماران ALS در طول سال ها نمی توانند غذا بخورند، صحبت کنند، راه بروند یا حرکت کنند. در پیشرفته ترین سطح ALS، عضلات تنفسی تحت تأثیر قرار می گیرند و مشکلات تنفسی شروع می شود. اگرچه زمان بقای بیمار پس از ابتلا به بیماری ALS برای هر بیمار متفاوت است، اما به طور متوسط ​​حدود چهار تا شش سال است.

 

ALS چگونه تشخیص داده می شود؟

ALS که یک بیماری به آرامی در حال پیشرفت است، ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد زیرا در دوره اول علائم زیادی ایجاد نمی کند. اولین معیار تشخیص، شکایت بیمار در یافته های معاینه و ارزیابی های دستی پزشک است. علائم ALS را می توان با بسیاری از علائم بیماری های مختلف اشتباه گرفت، بنابراین تست های آزمایشگاهی، EMG (معاینه عصبی که در آن پتانسیل الکتریکی اعصاب و عضلات بررسی می شود) و MRI ممکن است پس از معاینه درخواست شود. با توجه به نتایج، تشخیص ALS توسط پزشک قابل تشخیص است.

 

آیا ALS قابل درمان است؟

هنوز هیچ درمان دارویی برای ALS وجود ندارد. داروهایی که به بیمار داده می شود و روش های درمانی اعمال شده به منظور تنظیم شرایط زندگی بیمار ALS تا حدودی، تسکین بیمار و طولانی شدن عمر وی انجام می شود.

 

ALS بر کدام اندام ها تأثیر می گذارد؟

ALS بیماری است که با از دست دادن سلول های عصبی مرکزی خود را نشان می دهد. با گذشت زمان، اثر آن در کل بدن دیده می شود. در ALS، اندام‌های حسی، دستگاه ادراری و روده‌ای و عضله کلاهک اغلب تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

 

اهمیت مراقبت در منزل در بیماران ALS

اهمیت مراقبت در منزل در بیماران ALS، ALS فرآیندی است که متاسفانه درمانی ندارد، به تدریج فرد را بی حرکت می کند و مراقبت در منزل باید در مراحل بعدی بیماری بسیار دقیق باشد. ALS یک وضعیت بسیار دشوار برای بیمار است. هر روز ممکن است در حرکت دادن اندام متفاوتی نسبت به روز قبل مشکل داشته باشد و همچنین ممکن است از نظر روانی تحت تاثیر منفی قرار گیرد زیرا کاری از دستش بر نمی آید. پس از مدتی، بیمار ALS تبدیل به فردی می شود که نیاز به مراقبت مطلق با حمایت خانواده دارد، که نمی تواند کیفیت زندگی خود را حفظ کند.

 

ارائه آموزش به بستگان بیماران ALS

بسیار مهم است که اعضای خانواده در مورد جزئیات ALS آموزش ببینند، شیوه های درمانی روزانه را یاد بگیرند و تجربه کسب کنند تا بتوانند از بیماران ALS در خانه مراقبت کنند. از آنجایی که بیمار ALS روز به روز بیشتر به فردی که در خانواده از او مراقبت می کند وابسته می شود و به تنهایی قادر به انجام کاری نخواهد بود، بستگان بیمار باید دائماً با بیمار برخورد کنند. .

 

مراقبت از ALS

در روندی که بیماری ALS پیشرفت می کند و بیمار اکنون در بستر است، بستگان بیمار تمام پیگیری ها و نیازهای بیمار را انجام می دهند.

 

گرفتن علائم حیاتی روزانه بیمار (تب، فشار خون و …)

ردیابی مواد مخدر،

حمام، تعویض،

مراقبت از بدن (مو، ناخن و …)

تغذیه کردن

تزئین،

قرار گرفتن در رختخواب برای جلوگیری از زخم بستر

مثل نفس کشیدن

 

پشتیبانی مراقبین

بستگان بیمار ALS باید ۲۴ ساعته از بیماران خود مراقبت کنند. از آنجایی که بستگان بیمار به طور کامل نیازهای بیمار را برآورده می کنند، روانشناسی افرادی که از بیمار مراقبت می کنند نیز در طول سال ها بدتر می شود و به دلایلی مانند افسردگی و اضطراب (اضطراب) نیاز به حمایت خواهند داشت. برای تسکین بستگان بیمار برای مدتی می توان از حمایت مراقب حرفه ای استفاده کرد. اگرچه بررسی‌ها نشان می‌دهد که بستگان بیماران نمی‌خواهند بیمار خود را به مراقبی که از اعضای خانواده نیست بسپارند، اما کمک‌های حرفه‌ای مراقبت‌کننده که می‌توان دریافت کرد، نیاز مهم و ضروری بستگان بیمار است.

 

پشتیبانی فیزیوتراپیست

حمایت فیزیوتراپیست را می توان برای کمک به عملکردهای زندگی روزانه بیماران ALS انجام داد. تمرینات با فیزیوتراپیست انجام می شود تا از مشکل در بلع و تجمع بیش از حد بزاق جلوگیری شود. علاوه بر این، می توان برای کاهش گرفتگی عضلات، اختلالات خوردن و ورزش عضلات دفعی حمایت کرد.

 

حمایت روانی از بیماران و بستگان آنها

زندگی فرد مبتلا به ALS به دلیل سیر بیماری و ماهیت پیشرونده آن کاملاً تغییر می کند. از آنجایی که بیمار ALS روز به روز قادر به استفاده از اندام های مختلف نخواهد بود، به فردی وابسته می شود و در این صورت نمی تواند کاری انجام دهد. این فرآیند برای بیمار بسیار سنگین است و می توان از روحیه سالم روانی خارج شد. خوب است که با حمایت حداکثری در این مراحل سعی کنید تا حد امکان از اجتماعی شدن بیمار اطمینان حاصل کنید.

 

به همین ترتیب، بستگان بیماران ALS نیز هنگام رسیدگی به مراقبت از بیمار و تمام جزئیات بیماری بسیار فرسوده هستند. ضمن اینکه از یک سو شاهد بیماری ALS پیشرونده بیمار هستیم، از سوی دیگر بر روانشناسی بیمار در طول فرآیند مراقبت تاثیر می گذارد. اجازه دادن به بیمار برای استراحت های کوچک برای کمک و معاشرت کمی موقعیت هایی است که باید توسط سایر اعضای خانواده برنامه ریزی شود. به طور خلاصه، دریافت حمایت روانی در بیماری ALS برای سلامت روان خود، هم برای بیمار و هم برای بستگانشان یک اقدام ضروری است.

بیشتربدانید:قیمت خدمات پرستاری در منزلارائه خدمات پرستاریخدمات پرستاری در خانهخدمات پرستاری در منزل تهرانخدمات پرستاری در تهران

آیا مایل به دریافت این سرویس هستید؟

خدمات بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با اطلاعات تماس خود با ما به اشتراک بگذارید. اجازه دهید در اسرع وقت با مدیران بهداشتی متخصص خود با شما تماس بگیریم.