پرستاری بیماران ICU

پرستاری بیماران ICU؛ مراقبت از بیمار در منزل

مراقبت از بیمار در منزل عبارت است از ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز بیمار و خانواده وی در منزل. ارائه خدمات بهداشتی، مراقبتی و آموزشی به افراد در فرآیند تشخیص و مراقبت های پس از درمان، پیگیری یک بیماری مزمن و در فرآیندهای ارائه خدمات پیشگیرانه بهداشتی و معاینه بدون هیچ گونه مشکل بهداشتی مزایای زیادی دارد. . به همین دلیل است که مراقبت در منزل برای بیماری های حاد یا مزمن رایج شده است.

امروزه با پیشرفت‌های پزشکی، تمایل بیماران و بستگانشان به ماندن در خانه، ترجیح مراقبت طولانی‌مدت را به مراقبت در منزل تغییر داده است، زیرا بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن شروع به زندگی طولانی‌تر و مبتلایان به بیماری‌های حاد ترخیص کرده‌اند. از موسسات درمانی زودتر این واقعیت که تجهیزات پزشکی قابل حمل و نصب آسان شده اند و پیشرفت در فناوری ارتباطات باعث شده است تا خدمات بهداشتی و مراقبتی که قبلاً در منزل امکان پذیر نبود بدون به خطر انداختن ایمنی بیمار ارائه شود.

 

با مراقبت از بیمار در منزل چه خدماتی می توانید دریافت کنید؟

خدمات مراقبت در منزل دارای طیف گسترده و متنوعی از خدمات برای رفع تمام نیازهای افراد است. این امر مستلزم یک کار گروهی منظم است، زیرا مستلزم بررسی فرد و خانواده او با تمام ابعاد فیزیکی، عاطفی، اجتماعی، اقتصادی و محیطی است. بسته به وضعیت سلامتی و نیازهای مراقبتی فرد، گروه های مختلف حرفه ای مانند پزشکان، پرستاران، مراقبین، روانشناسان، فیزیوتراپیست ها، متخصصان تغذیه می توانند در فرآیند مراقبت شرکت کنند. در عین حال خدمات آزمایشگاهی، خدمات تصویربرداری، تجهیزات پزشکی، مواد مصرفی و دارو ارائه می شود.

بیشتربدانید:پرستاری در منزل شمال تهرانسونداژ در منزلسونداژ در منزل شمال تهرانتعویض سوند در منزل تهرانهزینه تعویض سوند در منزل

مزایای مراقبت در منزل چیست؟

برخلاف مدل‌های مراقبت مبتنی بر نهاد مانند اقامت در بیمارستان، مراقبت از بیمار در منزل از افراد در محیطی که در آن زندگی می‌کنند حمایت می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا با زندگی اجتماعی سازگار شوند و با جامعه‌ای که عضوی از آن هستند ادغام شوند. با ارائه خدمات مراقبت در منزل توسط کارکنان واجد شرایط، مراقبت از بیمار بدون تحمیل بار اعضای خانواده انجام می شود. این موضوع به ویژه برای جلوگیری از موقعیت های منفی خانوادگی که می تواند با فرسودگی شغلی پس از مراقبت تجربه شود، اهمیت دارد.

یکی از مهم ترین کمک های مراقبت در منزل، دسترسی فرد به خدمات بهداشتی در خانه خود و ارائه مراقبت است. این خدمات بدون وقفه و صرفه جویی در زمان، فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی را فراهم می کند.

مراقبت در منزل آزادی بیشتری را ارائه می دهد، به ویژه برای افرادی که به دلیل بیماری مزمن خود به مراقبت های بهداشتی طولانی مدت یا مادام العمر نیاز دارند، زیرا همه خدمات به طور خاص برای فرد طراحی شده است. مراقبت از زمانی شروع می‌شود که فرد از خواب بیدار می‌شود، فرد در زمانی که می‌خواهد حمام می‌کند و اقدامات بر اساس ساعاتی که فرد ترجیح می‌دهد برنامه‌ریزی می‌شود.

ممکن است بتوان با مراقبت در منزل به بیمارانی که در دوران نقاهت هستند یا تحت درمان حاد هستند، راحتی بیشتری ارائه داد. اول از همه، فرد در خانه خودش، در تختش، در کنار خانواده اش مراقبت می شود. در خدمات مراقبت در منزل که توسط شرکت های خصوصی به صورت شیفتی ارائه می شود، یک بیمار و یک پرسنل از آن مراقبت می کنند. علاوه بر این، بیمار و خانواده‌اش می‌توانند پرسنلی را که در منزل خدمت می‌کنند از طریق شرکت‌های مراقبت در منزل انتخاب و تغییر دهند.

از دیگر مزایای مراقبت در منزل این است که خطر عفونت که در موسسات درمانی دیده می شود، این خطر در ترکیه ۱۵ درصد اندازه گیری می شود، در خانه نیست و حریم خصوصی بیمار در زمانی که در خانه است محافظت می شود.

 

آیا مقررات قانونی در مورد مراقبت از بیمار در منزل وجود دارد؟

در آیین نامه ارائه خدمات مراقبت در منزل که در لازم الاجرا شد و توسط وزارت بهداشت ابلاغ شد، خدمات مراقبت در منزل به عنوان «ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی و پیگیری توسط تیم مراقبت بهداشتی به افراد بیمار» تعریف شد. در محیطی که با خانواده خود زندگی می کنند، مطابق با توصیه پزشکان». با این آیین نامه، شرکت های خصوصی پس از طی مراحل صدور مجوز، شروع به ارائه خدمات مراقبت در منزل کردند.

از سوی دیگر، وزارت بهداشت واحدهای بهداشت خانگی را زیر نظر موسسات خود تاسیس کرده و بخشنامه خدمات سلامت در منزل نیز به منظور تنظیم عملکرد این واحدها منتشر شده است. بر اساس این بخشنامه وظیفه واحد خدمات بهداشتی درمانی در منزل ارائه خدمات معاینه، معاینه، درمان، مراقبت های پزشکی و بهبود در محیط منزل فرد در چارچوب تشخیص و درمان برنامه ریزی شده جهت کمک به آماده سازی گزارش استفاده از وسایل و مواد پزشکی برای کمک به بیمار و خانواده وی در بیماری و مراقبت شامل ارائه خدماتی مانند اطلاع رسانی در مورد فرآیندهای بیماری، آموزش و مشاوره در زمینه استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی که نیاز به منزل دارند.

 

چه کسانی می توانند از مراقبت در منزل بهره مند شوند؟

با روش های مراقبت در منزل، خدمات بهداشتی منظم و واجد شرایط توسط یک تیم مراقبت های بهداشتی متخصص در محیط خانه به بیمارانی که مبتلا به بیماری های مزمن مانند سالمندان، بستری، معلولان، کسانی که به مراقبت های بعد از عمل نیاز دارند و بیماران سرطانی تشخیص داده شده اند، ارائه می شود. هدف آن تامین مصالح و خدمات لازم برای ادامه در حداکثر آسایش و آسایش است.

بیشتربدانید:تزریقات در منزل شمال شرق تهرانتزریقات نیاوراناعزام پزشک به منزل شبانه روزی

برای مراقبت از بیمار در منزل باید از چه کسی خدمات دریافت کنید؟

امروزه راه حل های مختلفی برای کسانی که می خواهند خدمات مراقبت در منزل را دریافت کنند وجود دارد. در بین گزینه های جایگزین، از نظر ایمنی و کیفیت مهم است که شرکت های دارای «گواهی انطباق ارائه خدمات مراقبت در منزل» صادره از وزارت بهداشت، یعنی شرکت های دارای مجوز مراقبت در منزل در اولویت هستند. شرکت هایی که دارای مجوز مراقبت در منزل هستند باید از مقررات پیروی کنند و تحت نظارت وزارت بهداشت باشند.

 

آیا مراقبت از بیمار در منزل باعث تسریع روند بهبودی می شود؟

خانه جایی است که فرد احساس راحتی می کند. به ویژه در مطالعاتی که در خارج از کشور انجام شده است، می بینیم که آسایش محیط خانه و مزایای روانی حضور اعضای خانواده به بهبودی بیمار کمک می کند. بسیاری از مردم فکر می کنند که روند بهبودی از روزی که از بیمارستان مرخص می شوند شروع می شود و این تغییر روانی از تغییرات فیزیولوژیکی حمایت می کند.

مجدداً در مطالعات انجام شده در خارج از کشور، انزوای اجتماعی، خستگی عاطفی و علائم تنهایی در افرادی که به مدت طولانی در مراکز درمانی بستری بودند مشاهده شد و خدمات راهنمایی برای این افراد آغاز شد. در ترکیه، اگرچه مطالعات زیادی در مورد این موضوع انجام نشده است، اما از تحقیقات انجام شده است که مردم ترجیح می دهند خدمات بهداشتی و مراقبتی طولانی مدت در خانه دریافت کنند. به عنوان مثال در مطالعه آکسایان و سایمت مشخص شد که ۱/۶۳ درصد از سالمندان مراقبت در منزل را ترجیح می دهند و ۵/۸۶ درصد از آنها حضور در کنار اعضای خانواده را دلیل انتخاب مراقبت در منزل می دانند.