سونداژ در منزل

سونداژ در منزل؛ سوند ادراری چیست؟

کاتتر ادراری یک لوله پلاستیکی با چشم (برای تخلیه) است که برای تخلیه ادرار از مثانه استفاده می شود. کاتترهای ادراری را می توان به طور دائمی (کاتترهای ساکن) یا متناوب وارد مثانه کرد. کاتتریزاسیون متناوب که روش مرجع ۱ است، چندین بار در روز تکرار می شود و با خالی بودن مثانه، کاتتر ادراری از مثانه خارج می شود.

 

کاتترهای ادراری با یا بدون روان کننده

کاتتر ادراری برای زنان یا مردان باید همیشه روغن کاری شود تا امکان عبور آسان و بدون درد کاتتر به مجرای ادرار فراهم شود. پروب هایی با ژل آبدوست وجود دارد که باید آب به آن اضافه شود. از سوی دیگر، پروب های جدیدتر، به لطف روان کننده آنها که به پروب متصل است، می توانند بلافاصله خارج از بسته بندی استفاده شوند.

 

انواع مختلف کاتتر ادرار چیست و چگونه می توان آن را انتخاب کرد؟

به طور کلی چندین نوع کاتتر ادراری وجود دارد. آنها با توجه به عملکردشان به دو دسته تقسیم می شوند. کاتتر ساکن وسیله ای است که برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند. این ممکن است یک کاتتر ادراری ساکن یا یک سوند سوپراپوبیک باشد. دوم کاتتر متناوب است که برای تخلیه مثانه استفاده می شود، زمانی که امکان ادرار کردن به درستی وجود ندارد. این روش خطر ابتلا به عفونت ادراری، تنگی مجرای ادرار، زوال دستگاه ادراری فوقانی و ایجاد سنگ مثانه را کاهش می دهد.

برای انتخاب سوند ادراری باید به طول و اندازه آن توجه کرد. به طور کلی، کاتتر ادراری باید کمی بلندتر از مجرای ادرار باشد. اندازه دومی در مردان ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر و در زنان ۳ تا ۴ سانتی متر است. در مورد اندازه، متخصصان استفاده از پروب ۱۲ تا ۱۴ CH را برای بزرگسالان توصیه می کنند.

 

چه طولی از کاتتر ادراری باید انتخاب کنم؟

به طور کلی، کاتتر ادراری باید کمی بلندتر از مجرای ادرار باشد که در مردان بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است: ۲ سانتی متر بلندتر، در مقابل ۳ تا ۴ سانتی متر در زنان. دلیل آن ساده است: چشم های کاوشگر در چند سانتی متری انتهای آن قرار دارند. پروب ها و پروب های استاندارد در قالب فشرده وجود دارد. کاوشگرهای کمی خمیده در انتهای خود (به نام عصا یا Tiemann) برای مردان دارای پروستات بزرگ نیز وجود دارد.

 

چگونه اندازه مناسب  سوند ادراری را پیدا کنیم؟

برای تخلیه بهینه مثانه، ضروری است که کاتتری با چاریر (قطر خارجی کاتتر) صحیح انتخاب کنید. به طور کلی، بزرگسالان از یک پروب ۱۲ تا ۱۴ Ch (قطر ۱ Ch = 0.33 میلی متر) استفاده می کنند. پزشک یا پرستار شما می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین حامل کاتتر ادراری برای مردان یا زنان کمک کند.

 

لوله کاتتر ادرار شما

کاتترهای ادراری از مواد مختلفی ساخته می‌شوند مانند: PVC، ماده‌ای که می‌توان در ساخت برخی وسایل پزشکی از آن استفاده کرد. حاوی نرم کننده ها (فتالات ها) است. سیلیکون، ماده ای بسیار منعطف طبیعتاً که نیازی به افزودن نرم کننده ندارد. پلی یورتان، ماده ای است که به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این مزیت را دارد که به اندازه PVC انعطاف پذیر است بدون اینکه حاوی فتالات باشد. معرفی یک لوله کمی سفت‌تر ممکن است آسان‌تر باشد و بنابراین ممکن است برای افرادی با مهارت دستی محدود مناسب‌تر باشد. هنگام انتخاب کاتتر ادراری، با پزشک یا پرستار خود بررسی کنید که ماده انتخابی برای شما مناسب است و به اندازه کافی برای شما کاربردی است.

 

سوراخ زهکشی

یک کاتتر ادراری معمولاً دارای دو سوراخ است که در انتهای لوله سوراخ شده است. هنگامی که کاتتر وارد مثانه می شود، از این منافذ برای تخلیه ادرار استفاده می شود. برای محدود کردن خطر آسیب به مجرای ادرار، پروب هایی وجود دارد که چشمان آنها صیقلی شده و با پوشش پوشانده شده است.

 

رابط یا آستین برای کاتتر ادراری

اتصال دهنده انتهای سوند ادراری جایی است که آن را نگه می دارید. این کار نیاز به لمس بدنه سرب را در حین جاگذاری بی نیاز می کند. این کانکتور همچنین به شما امکان می دهد تا کیسه ادرار را در صورتی که نمی توانید خود را روی توالت سونداژ کنید، وصل کنید.

 

سونداژ مثانه تکنیکی است که از دوران باستان برای تخلیه مثانه در زمانی که به طور طبیعی تخلیه نمی شود استفاده می شود. علل متعدد است، اما نشانه اصلی احتباس حاد ادرار یا ناتوانی در ادرار کردن با وجود نیاز است.

بیشتربدانید:تزریقات در منزل شمال شرق تهرانتزریقات در منزل زعفرانیه– فیزیوتراپی و رادیوگرافی در منزل –اعزام پزشک به منزل شبانه روزی

سوند ادراری چیست؟

کاتتر ادراری یک لوله پلاستیکی یا سیلیکونی بسیار انعطاف پذیر است. از سه قسمت مجزا تشکیل شده است که شامل لوله قابل انعطافی است که برای تخلیه آن در داخل مثانه قرار می گیرد. بالون با مایع باد می شود تا لوله از مثانه خارج نشود. قسمت آخر کیسه زهکشی برای جمع آوری ادرار جاری است. این دستگاه برای تخلیه صحیح مثانه در مواقعی که دیگر نمی تواند خود را تخلیه کند استفاده می شود. استفاده از کاتتر ادراری نیز خطر عفونت را کاهش می دهد و عملکرد کلیه را حفظ می کند.

 

چه زمانی باید کاتتر ادرار را گذاشت؟

مشکل تخلیه مثانه می تواند ریشه های مختلفی داشته باشد. شایع ترین آنها وجود مانع زیر مثانه، اختلال در کنترل عصبی و عدم انقباض مثانه است. در این موارد، زهکشی بهترین راه حل برای تخلیه کامل و منظم مثانه است.

علاوه بر این، استفاده از کاتتر ادراری نیز برای نمونه برداری یا شستشوی مثانه ضروری است. دومی شامل تزریق یک محلول استریل حاوی دارو به مثانه و سپس تخلیه آن با استفاده از کاتتر ادراری است. این روش بقایای اپیتلیال و لخته های خون موجود در مثانه را پس از جراحی حذف می کند.

 

کاتترینگ ادراری چگونه انجام می شود؟

قرار دادن کاتتر ادراری یک عمل بر اساس نسخه پزشکی است. کاتتریزاسیون ادرار باید توسط یک پرستار دارای گواهی دولتی که از تجهیزات مناسب برای بیماران استفاده می کند، انجام شود. قبل از مداخله، توالت موضعی با صابون زدن، شستشو و خشک کردن چین های اینگوینال و ناحیه تناسلی اجباری است. خواه برای تخلیه مثانه باشد یا به دلیل دیگری، سوند ادراری باید روغن کاری شود تا از عبور راحت تر و بدون درد از مجرای ادرار اطمینان حاصل شود. برای محدود کردن خطر عفونت، توالت با منافذ ادراری هر روز و بعد از هر بار اجابت مزاج ضروری است. همچنین باید توجه داشت که در بیمارانی که سوند ادراری دارند، میزان میکروب در ادرار بیشتر است. این یک آلودگی است که هیچ خطری ندارد و نیازی به درمان آنتی بیوتیکی ندارد.