0
انجام کلیه آزمایشات خون ، تزریقات ، سرم تراپی

انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل

موسسه پرستاری مهرآوران نوین با هدف ارائه خدمات درمانی ومراقبتی و ارسال نیرو جهت خدمات تزریقات و سرم تراپی به تمام نقاط تهران در پی آن است تا برای بیماران و سالمندانی که در منزل هستند و توانایی مراجعه به مراکز درمانی را ندارند این امکان را فراهم نماید.

جهت دریافت خدمات با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

گاهی به دلیل عدم توانایی بیمار و گاهی به دلیل ترس از آزمایش خون در منزل صورت می گیرد. گاهی بیمار با وارد شدن به مراکز درمانی و بیمارستان دچار ترس و دلهره می شود که انجام آزمایش خون در منزل باعث آسودگی خاطر بیمار می شود. انجام آزمایش خون در بیمارستانها و درمانگاه ها زمان زیادی از بیمار و خانواده وی تلف می کند همچنین برای گرفتن جواب آزمایش خون مدت زمان زیادی باید بیمار در بیمارستان یا درمانگاه به هدر دهد اما انجام آزمایش خون در منزل باعث می شود که وقت بیمار و خانواده وی به هدر نرود.

موسسه مهرآوران نوین آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه انجام کلیه آزمایشات خون ، تزریقات و سرم تراپی در منزل شماست.

آزمایش شمارش کامل خون که در تشخیص بسیاری از بیماری‌های بدن استفاده می ‌شود، همچنین می ‌تواند بیماری ‌هایی را که ممکن است در آینده تجربه کنید، یا علل مشکلات جزئی سلامتی که تجربه می‌ کنید را در حداکثر پنج دقیقه تجزیه و تحلیل کند.

 

آزمایش شمارش کامل خون (هموگرام) چیست؟

اولین قدم برای توجه به سلامتی، آزمایش شمارش کامل خون (هموگرام) است. خواص خون ما که دارای اجزای مهم برای بدن ما است، روشن‌ ترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار ما قرار می‌ دهد. این آزمایشی است که با نام های شمارش کامل خون، CBC، هموگرام، دیفرانسیل و CBC، TKS نیز شناخته می شود. آزمایش شمارش کامل خون معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری برای کنترل کم خونی، عفونت و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود. تعداد و ویژگی ‌های سلول ‌های موجود در شمارش خون معمولاً تحت تأثیر تغییرات سبک زندگی قرار نمی‌ گیرد، مگر اینکه کمبود زمینه ‌ای (کم خونی همراه با کمبود ویتامین B12 و کمبود آهن) وجود داشته باشد. یعنی هیچ روشی وجود ندارد که بیمار بتواند به طور مستقیم تعداد لکوسیت ها را افزایش دهد یا شکل گلبول های قرمز خود را تغییر دهد. پس پرداختن به هر گونه بیماری یا بیماری زمینه ای و یک سبک زندگی سالم به تولید سلولی بدن شما کمک می کند تا بهینه شود وتا بدن شما بقیه کارها را انجام خواهد داد.

 

آزمایش شمارش کامل خون (هموگرام) برای کدام بیماری ها استفاده می شود؟

شمارش کامل خون یک آزمایش بسیار رایج است. بسیاری از بیماران در ابتدا با این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرند تا وضعیت سلامت عمومی آن ها مشخص شود. در افراد سالم با توزیع سلولی نرمال، تا زمانی که تغییری در وضعیت سلامتی آن ها ایجاد نشود یا پزشک آن را ضروری بداند، نیازی به تکرار CBC نیست.

 

با این حال، اگر علائمی مانند خستگی و ضعف را در خودمان تشخیص دهیم، زمانی که عفونت، التهاب، کبودی یا خونریزی وجود دارد، پزشک ممکن است دستور CBC را بدهد تا علت را زیر سوال ببرد. اگر افزایش قابل توجهی در تعداد گلبول های سفید (لکوسیت) خود داشته باشید، به تایید وجود عفونت کمک می کند. البته ممکن است برای تعیین علت نیاز به آزمایشات بیشتری باشد. از سوی دیگر، کاهش تعداد گلبول های قرمز (کم خونی) ممکن است به دلایلی مانند کاهش تولید، افزایش از دست دادن یا افزایش تخریب گلبول های قرمز باشد. تعداد کم یا بسیار زیاد پلاکت ها می تواند علت خونریزی یا لخته شدن بیش از حد را تایید کند و ممکن است به بیماری های مغز استخوان مانند لوسمی مرتبط باشد.

 

بسیاری از شرایط موجب به افزایش یا کاهش توزیع سلول ها در خون ما می شود. برخی از این شرایط نیاز به درمان دارند، در حالی که برخی دیگر خود به خود برطرف می شوند. برخی از بیماری ها، مانند سرطان (و درمان شیمی درمانی)، می توانند بر تولید سلول ها در مغز استخوان تأثیر بگذارند. این می تواند منجر به افزایش تولید یک نوع سلول به قیمت سایر سلول ها یا کاهش تولید سلول کامل شود. در حالی که برخی داروها می توانند تعداد لکوسیت ها را کاهش دهند، کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی می تواند باعث کم خونی شود. ممکن است پزشک شما مرتباً برای نظارت بر این شرایط و درمان های دارویی، شمارش کامل خون را درخواست کند.

 

تعدادی پارامتر فرعی در صفحه نتیجه وجود دارد که پس از شرکت در آزمون به شما ارائه می شود. هر یک از این زیر پارامترها در ارزیابی سیستم بیولوژیکی شما اهمیت زیادی دارد و به پزشک شما فرصتی می دهد تا یک بررسی و ارزیابی دقیق انجام دهد. این پارامترهای فرعی به صورت زیر توزیع می شوند:

  • شمارش گلبول های سفید (WBC / گلبول های سفید) تعداد گلبول های سفید خون در واحد حجم خون است. افزایش و کاهش هر دو می تواند قابل توجه باشد.

 

زیر مجموعه های گلبول های سفید به انواع گلبول های سفید موجود نگاه می کنند. پنج نوع متفاوت گلبول سفید وجود دارد.

 

نوتروفیل ها (تقسیم شده، قطعه بندی شده، PMN (پلی مورفونوکلئر)، همچنین به عنوان گرانولوسیت شناخته می شوند)

لنفوسیت ها

مونوسیت ها

ائوزینوفیل ها

بازوفیل ها

 

  • هموگلوبین میزان پروتئین حامل اکسیژن در خون را اندازه گیری می کند.

 

  • هماتوکریت نسبت خون کامل به گلبول های قرمز در بدن افراد را در حجم معین اندازه گیری می کند.

 

  • شمارش گلبول های قرمز تعداد گلبول های قرمز خون در واحد حجم خون است.

 

علاوه بر ارزش عددی گلبول های قرمز، ویژگی های ساختاری آنها نیز مهم است. در این مقاله اطلاعات مربوط به آن آمده است؛

 

میانگین حجم گلبولی (MCV) اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز است. هنگامی که گلبول های قرمز بزرگتر از حد طبیعی هستند (ماکروسیتی)، MCV بالا می رود. برای مثال در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12. هنگامی که MCV کاهش می یابد، گلبول های قرمز کوچکتر از حد طبیعی هستند (میکروسیتی). همانطور که در کم خونی فقر آهن یا تالاسمی دیده می شود.

میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) یک محاسبه ظرفیت حمل اکسیژن گلبول های قرمز است. گلبول های قرمز بزرگ (ماکروسیتی) MCH بالایی نشان می دهند، در حالی که گلبول های قرمز کوچک (میکروسیتی) مقدار MCH کمتری دارند.

میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) محاسبه‌ای از میانگین هموگلوبین در گلبول‌های قرمز است. کاهش مقادیر MCHC (هیپوکرومی) در شرایطی که میزان هموگلوبین در گلبول های قرمز کاهش می یابد، مانند کم خونی فقر آهن و تالاسمی مشاهده می شود. افزایش مقادیر MCHC (هیپرکرومی) در سوختگی ها و در شرایطی که هموگلوبین به طور غیر طبیعی در گلبول های قرمز متمرکز شده است، مانند اسفروسیتوز ارثی (ارثی) که یک اختلال مادرزادی نادر است، دیده می شود.

عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) محاسبه تغییر اندازه گلبول قرمز است. در برخی از کم خونی ها مانند کم خونی پرنیشیوز، تغییر اندازه گلبول های قرمز (آنیزوسیتوز) (با تغییر شکل-پویکیلوسیتوز-) باعث افزایش RDW می شود.

 

  • شمارش پلاکت تعداد پلاکت ها در حجم معینی از خون است. هم افزایش و هم کاهش آن ممکن است نشان دهنده شرایط غیر طبیعی مربوط به خونریزی یا لخته شدن باشد.

 

میانگین حجم پلاکت (MPV) اندازه متوسط ​​محاسبه شده پلاکت ها است. پلاکت های جدید بزرگتر هستند و افزایش MPV زمانی رخ می دهد که تولید پلاکت افزایش یابد. MPV اطلاعاتی در مورد تولید پلاکت شما در مغز استخوان به پزشک شما می دهد.

 

آزمایش شمارش کامل خون (هموگرام) چگونه انجام می شود؟

پس از دستور پزشک داخلی ، از ورید بازو، از نوک انگشت، از ورید دست و از پاشنه برای نوزادان تازه متولد شده، نمونه خون به داخل لوله مخصوص گرفته می شود. . در حالی که نمونه خون گرفته می شود، فردی که خون او گرفته می شود نشسته یا دراز کشیده است. نقطه ای که خون گرفته می شود بر اساس یک مکان جامد است. هیچ خونی از بیمار ایستاده یا از یک نقطه بدون حمایت گرفته نمی شود. اگر قرار است از بازو خون گرفته شود، آن را با تورنیکه ۱۰-۱۵ سانتی متر بالای خم آرنج سفت می کنند. فرقی نمی کند خون از کدام بازو یا دست گرفته شود. اگر رگ های بازو مناسب نیستند، می توان از رگ های دست یا پا نیز استفاده کرد. محل خونگیری با محلول مخصوص پاک می شود. این محلول اجازه داده می شود تا خشک شود و ناحیه پاک شده لمس نشود. ورید مناسب با سرنگ آماده، استریل، خشک و یکبار مصرف وارد می شود. باید به زاویه ۱۵ درجه بین انژکتور و بازو توجه شود. در وریدهای مرئی، ورید از فاصله ۵-۶ میلی متری ورید وارد می شود. پیستون بین انژکتور و اهرم به آرامی کشیده می شود. خون داخل لوله پر می شود. از آنجایی که لوله مورد استفاده خلاء است، خون به طور خودکار لوله را پر می کند. قبل از برداشتن سوزن از بیمار، تورنیکه روی بازو باز می شود، سوزن برداشته می شود و سپس با کمک پنبه خشک به مدت ۱۰ دقیقه به محل خونگیری فشار وارد می شود. دلیل اعمال فشار جلوگیری از خونریزی و جلوگیری از کبودی محل خونگیری است. باید به بیمار گفته شود که فشار باید تا جایی که خون گرفته می شود اعمال شود.شما میتوانید برای انجام انواع آزمایش خون در منزل خود از مهراوران کمک بگیرید.

 

سوالات متداول در مورد آزمایش شمارش کامل خون (هموگرام)

چرا باید شمارش کامل خون انجام شود؟

اطلاعات بسیار ارزشمندی در تعیین وضعیت سلامت عمومی بدن به ما می دهد. از سوی دیگر این آزمایش برای غربالگری و پایش بیماری های مختلف مانند کم خونی نیز انجام خواهد شد.

 

چه زمانی باید آزمایش هموگرام انجام شود؟

ما از آن به عنوان بخشی از آزمایش پزشکی در یک ارزیابی کلی معمول استفاده می کنیم. از سوی دیگر، این آزمایش نیز با تشخیص پزشک انجام می شود.

 

مقدمات قبل از انجام آزمایش شمارش کامل خون چیست؟

نتیجه آزمایش می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند اصل کار دستگاه، میزان آب مصرفی روزانه فرد، وضعیت و مدت زمان دراز کشیدن یا ایستادن قرار گیرد. نتایج آزمایش‌ها ممکن است تغییر کند زیرا افرادی که در طول روز خون‌گیری می‌کنند، فعال‌تر هستند. افرادی که در ارتفاعات بالا زندگی می کنند نیز در برخی ارزش ها با هم متفاوت هستند. علاوه بر این، تغییرات فیزیولوژیکی جدی مانند قرار گرفتن در روند قاعدگی یا در روزهای اول پس از قاعدگی و بارداری نیز در نتایج تاثیرگذار خواهد بود. به این دلایل توصیه می کنیم قبل از انجام آزمایش خون کامل (هموگرام) این شرایط را به پزشک اطلاع دهید.

 

شمارش کامل خون چگونه گزارش می شود؟

WBC چیست؟ تعداد گلبول های سفید را تفسیر می کند.

 

RBC چیست؟ تعداد گلبول های قرمز را تفسیر می کند.

 

HGB چیست؟ تعداد هموگلوبین را تفسیر می کند.

 

HCT چیست؟ این درصد حجم کل گلبول های قرمز خون را نشان می دهد.

 

MCV چیست؟ این به معنای اندازه متوسط ​​یک گلبول قرمز است.

 

MCH چیست؟ این مقدار هموگلوبین را در هر گلبول قرمز مشخص می کند.

 

MCHC چیست؟ وزن هموگلوبین موجود در هر گلبول قرمز است.

 

PLT چیست؟ تعداد پلاکت هایی را نشان می دهد که اجازه لخته شدن خون را می دهند.

 

RDW چیست؟ این تفاوت در اندازه های مختلف گلبول های قرمز خون بیمار را نشان می دهد.

 

PDW چیست؟ عرض توزیع پلاکت ها را نشان می دهد.

 

MPV چیست؟ اندازه پلاکت را نشان می دهد

 

شمارش کامل خون چگونه تفسیر می شود؟

به عنوان مثال، اگر HGB پایین باشد، بیماری هایی مانند کم خونی، از دست دادن خون، لوسمی، لنفوم و همولیز قابل تشخیص هستند. HGB بالا نشان دهنده سیگار کشیدن و از دست دادن بیش از حد مایعات است. افزایش WBC به تشخیص انواع لوسمی و عفونت کمک می کند. افزایش PLT ممکن است نشان دهنده برخی از انواع سرطان، کم خونی فقر آهن و اینکه آیا بعد از جراحی طحال رخ داده است یا خیر. کاهش PLT، پورپورای ترومبوسیتوپنیک دیوپاتیک، انعقاد داخل عروقی منتشر (تخلیه پلاکت ها پس از استفاده بیش از حد) ممکن است بیماری های مربوط به طحال را توصیف کند.

بیشتربدانید:مراقبت از سالمند در منزل تهراننگهداری از سالمند شبانه روزی در منزلسرم تراپی در منزل غرب تهران

آیا آزمایش خون کامل در کودکان ضروری است؟

بله الزامی است. از این طریق می توان عفونت، کم خونی، اختلالات خونریزی را مشخص کرد. علاوه بر این، تشخیص و پیگیری سرطان های دوران کودکی نیز باید انجام شود. علاوه بر این، اگرچه مشکلی نیست، اما برای کنترل روتین باید آزمایش شمارش کامل خون روی کودکان انجام شود.

 

محدوده مرجع آزمایش هموگرام چقدر است؟

هر پارامتر در نتیجه هر آزمایش خون معنای متفاوتی دارد. این پارامترها می توانند کم یا زیاد باشند. در هر آزمون محدوده مرجع مشخص می شود. عواملی مانند سن و جنسیت نیز در ارزیابی آزمون در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید