0
نکات مراقبت از سالمند بیمار

نکات مراقبت از سالمند بیمار

نکات بهداشتی مراقبت و نگهداری از سالمند
سالمند بیمار که بی تحرک بوده و در بستر افتاده قادر به انجام کارهای شخصی و بهداشتی خود به عنوان مثال گرفتن طهارت، حمام رفتن و … نبوده و نیازمند است که فرزند او یا پرستار سالمند ( پرستار بیمار ) یا مراقب سالمند در انجام دادن این کارهابه آنها کمک و یاری کنند.
نظافت و استحمام سالمند بیمار
برای حمام رفتن سالمند بیمار که نمیتواند تحرک داشته باشد می توانید از صندلی های مخصوص که برای استححمام مناسب می باشند یا ویلچر استحمام استفاده نمود. سالمند زمانی که توانایی حرکت قسمت هایی از بدن مانند دست را داشته باشد، می تواند با نشستن روی صندلی مخصوص خود به شستن خود بپردازد، در غیر اینصورت خانواده او یا پرستار سالمند بیمار باید در استحمام کردن همراهی های لازم را انجام دهند.
توجه داشته باشید که در استحمام سالمند باید از لوازم نرم که به پوست سالمند آسیب وارد نمیکنند استفاده شود.قابل ذکر است که اگر سالمند توانایی نشستن را هم نداشته باشد، بایستی از روش های دیگر مانند کمک از فردی دیگر یا تشک مخصوص شستشو استفاده نمود.
از دیگر مواردی که بایستی به آن توجه نمود کوتاه کردن ناخن ها، شستن دهان و دندان و کوتاه کردن موهای زاید را نام برد که خانواده یا پرستار سالمند بیمار به آن میپردازند و بایستی توجه کنند.
اگر سالمند بتواند حرکت کند میتواند در انجام امور طهارت، آنها را به سرویس بهداشتی که مجهز به توالت فرنگی باشد راهنمایی کنید، در غیر این صورت بایستی از پوشک مخصوص یا لگن مخصوص استفاده نمایید.
بهتر است از پرستار سالمند دوره دیده یا بهیار که به این امور آشناییت لازم را دارند استفاده شود تا به انجام امور مراقبت و نگهداری تسلط داشته باشد، اگر نیاز به پرستار سالمند بیمار در منزل داشتید،‌میتوانید با موسسه مهرآوران نوین تماس حاصل نمایید.

چک های دوره ای که سالمندان باید انجام دهند

برای جمعیتی که به طور فزاینده ای در حال پیر شدن هستند، سالم و فعال بودن اهمیت زیادی دارد. در این مرحله، حتی اگر هیچ شکایتی وجود نداشته باشد، معاینات منظم، فردی با توجه به سن، جنسیت و سابقه خانوادگی، نقش کلیدی در پیری سالم دارد.

 

محدودیت سنی پیشرفته که در سال های اخیر توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان ۶۵ سال پذیرفته شده بود، در سال ۲۰۱۷ مجدداً ۸۰ سال تعیین شد. مهم ترین دلیل تغییر این حد، افزایش میانگین امید به زندگی به موازات تحولات فناوری پزشکی است. بنابراین، بررسی منظم سلامت مهم است. معاینات منظم یک فرد سالم و بدون شکایت شامل گرفتن شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی توسط پزشک، انجام آزمایشات خون، ادرار، مدفوع و تصویربرداری است که بسته به سن، جنسیت و یافته های بیمار متفاوت است و ارزیابی بیمار در از نظر سلامت قلب این معاینات بر اساس سن و جنسیت برنامه ریزی می شود. به عنوان مثال، تراکم استخوان برای یک زن سالم زیر ۴۰ سال اندازه گیری نمی شود، یا سطح PSA یک مرد سالم زیر ۴۰ سال تعیین نمی شود.

 

در سنین بالاتر چه بررسی هایی باید انجام شود؟

بررسی‌های دوره‌ای سلامت در سنین بالاتر باید کمی جامع‌تر از موارد در سنین بالاتر باشد. فواصل معاینات دوره ای سلامت بر اساس افراد کاملا سالم تعیین می شود. بنابراین، در صورت داشتن هر گونه شکایت، باید بدون معطلی با پزشک مشورت کنید. اگر مشکل سلامتی شناخته شده ای دارید، نباید فراموش کنید که در فواصل زمانی که مشکل شما نیاز دارد برای معاینه بروید. این فواصل ممکن است بیشتر از یک سالی باشد که معمولاً برای بررسی های دوره ای توصیه می شود.

بیشتربدایند:نگهداری سالمند و کودکهزینه پزشک در منزل تهرانویزیت دکتر در منزلاعزام پزشک درمنزلاعزام پزشک به منزل

معاینه گوش، حلق و بینی: یکی دیگر از شایع ترین مشکلات سلامتی در سالمندان، مشکلات شنوایی است. شنوایی کاهش می یابد، اما از آنجایی که این روند می تواند بسیار کند پیش رود، ممکن است به راحتی متوجه آن نشوید. با این حال، اطرافیان شما ممکن است نشان دهند که شما با صدای بلند به تلویزیون گوش می دهید. به همین دلیل، یک بار در سال معاینه گوش و حلق و بینی نیز ضروری است.

معاینه عصبی: مشکلات حافظه نیز در افراد مسن شایع است. در این راستا توصیه می شود سالی یک بار معاینه عصبی انجام شود. در پایان این معاینه، در صورت لزوم، از تست های باتری عصبی-روانی استفاده می شود.

معاینه قلب: افراد مبتلا به عوامل خطر مانند بیماری های قلبی عروقی، بستگان درجه یک مبتلا به بیماری قلبی در خانواده، افراد سیگاری، فشار خون و کلسترول بالا و دیابت باید سالی یک بار معاینه قلب را به طور منظم انجام دهند. اصولاً به بیماران معاینه قلب، نوار قلب و همچنین تست ECO و استرس داده می شود و در صورت لزوم آنژیوگرافی توصیه می شود.

معاینه اورولوژی: معاینات معمول اورولوژی در مردان در تشخیص سرطان پروستات، یکی از شایع ترین تومورها، در مراحل اولیه مهم است. به لطف تشخیص زودهنگام، سرطان پروستات قابل درمان است. به همین دلیل باید سالی یک بار معاینه پروستات و آزمایش PSA انجام شود. در معاینه اورولوژی باید سطح کراتینین خون و آزمایش ادرار بررسی شود و سالی یک بار آزمایش سونوگرافی درخواست شود.

روش های واکسیناسیون: واکسن آنفولانزا و ذات الریه پس از سن ۶۵ سالگی توصیه می شود. واکسن آنفولانزا باید سالی یک بار انجام شود.

معاینه چشم: شایع ترین مشکلات سلامتی ناشی از سن، مشکلات بینایی و شنوایی است. بهترین مثال این است که افراد مسن به عینک مطالعه نیاز دارند. جدای از این، آب مروارید و مشکلات شبکیه ممکن است رخ دهد. بنابراین لازم است حداقل سالی یک بار معاینه چشم انجام شود.

فیزیوتراپی و معاینه توانبخشی: با افزایش سن، اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی نیز از عوامل مهم تأثیرگذار بر کیفیت زندگی هستند. ارزیابی این اختلالات در کلینیک های فیزیوتراپی و توانبخشی به منظور شناسایی آنها قبل از رسیدن به مرحله غیرقابل برگشت و درمان مناسب آنها سودمند است.

معاینه ریه: استعمال دخانیات یک مشکل بهداشتی بسیار مهم است و متاسفانه در تاریخچه بسیاری از ما کم و بیش وجود داشته است. فردی که روزانه یک پاکت سیگار می کشد و به مدت ۳۰ سال به این کار ادامه می دهد، تا ۱۵ سال پس از ترک کامل سیگار، کاندیدای جدی سرطان ریه است. خطر ممکن است بسته به مقدار و مدت مصرف بیشتر افزایش یابد. به همین دلیل، توموگرافی با دوز کم کنتراست به جای رادیوگرافی ساده قفسه سینه به عنوان یک تست غربالگری برای افراد در این موقعیت توصیه می شود.

معاینه کولون: سرطان کولون بعد از ۵۰ سالگی بیشتر در جامعه دیده می شود. در ۹۵ درصد موارد سرطان روده بزرگ، شروع بیماری به شکل پولیپ روده بزرگ رخ می دهد. انجام معاینات کولونوسکوپی از سن ۵۰ سالگی هر ۵ سال یکبار در افراد کاملا سالم و بدون شکایت مهم است تا سرطان روده بزرگ قبل از رسیدن به سطوح تهدید کننده حیات تشخیص داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید