تزریق عضلانی

تزریق عضلانی

برای ورود سریعتر دارو به بدن بهتر تزریق عضلانی است. از طریق این روش دارو به طور مستقیم وارد بدن شده و تاثیر آن سریعتر انجام می شود.

موارد استفاده

دلایل استفاده از تزریق عضلانی را می توان اینگونه بیان کرد : برخی از داروها هستند که ممکن است از طریق تزریق رگی به رگ آسیب برساند.
در برخی موارد با عبور دارو از سیستم گوارش ممکن است اثر دارو از بین رود برای همین توصیه می شود از تزریق عضلانی استفاده شود.
به دلیل اینکه گردش خون در عضلات سرعت بالاتری دارد ، با تزریق دارو در عضله دارو در مدت زمان کوتاهی جذب بدن می شود.

محل های مناسب برای تزریق

تزریق عضلانی معمولا در قسمت هایی زیر صورت می گرفت.

قسمت بالایی بازو

رایج ترین قسمت بر روی بازو برای تزریق واکسن، ماهیچه ای به نام دلتوئید است.
این ماهیچه درنزدیکی شانه ، بالای بازو قرار دارد.
مقدار دارویی که این ماهیچه می تواند دریافت کند کم بوده و در حدود ۱ میلی لیتر و یا حتی کمتر می باشد. از این قسمت برای تزریق داروهایی که لازم است مقداری بیشتری از آن ها وارد بدن شود استفاده نمی شود.

روش پیدا کردن این ماهیچه

در ابتدا استخوانی که قسمت بالایی بازو را یافته سپس دو انگشت پایین آمده. بعد از آن به یک عضله سه گوش میرسید که تزریق باید در مرکز این عضله صورت گیرد.

لگن

برای تزریق برای بزرگسالان و کودکانی که بالای ۷ ماه سن دارند مورد استفاده قرار می گیرد. عضلات اطرافی ضخیم بوده و با فاصله زیادی از عصب های اصلی بدن و رگ های خونی قرار دارند.

ران

قسمت عضلانی ران معمولا برای زمانی برای تزریق استفاده می شود که افراد بخواهند خود تزریق را انجام دهند.

باسن

قبل از آن که از عضلات باسن برای تزریق استفاده کنند از عضله دورسوگلوتئال باسن استفاده مینمود. اما خطر نزدیکی به اعصاب سیاتیک باعث تا دیگر از تزریق در این ناحیه خودداری کنند.
افراد نیز باید از تزریق عضلانی به این قسمت پرهیز کنند.

خدمات تزریق در منزل موسسه پرستاری مهرآوران نوین آماده ارائه است.