پایه سرم

پایه سرم

پایه سرم نام دیگر آن آی وی استند (IV stand ) می باشد.پایه سرم یک نگهدارنده فلزی می باشد که متصل به محور چرخشی می باشد.این وسیله در هتلینگ های بیمارستان،مراکز های درمانی و حتی منازل برای نگه داشتن سرم قابل استفاده می باشد. پایه سرم انواع مختلفی دارد مانند پایه سرم دیواری ، پایه سرم سقفی ، پایه سرم چرخدار ، پایه سرم دو سر یا چهار سر یا هشت سر و … . برخی از انواع آن ها از جنس تمام استیل یا تمام فلز هستند که به راحتی قابلیت استریل شدن را دارند که اکثرا دارای چرخ های با کیفیتی هستند . برای خرید پایه سرم، مانند بقیه تجهیزات بیمارستانی و پزشکی ، باید به کاربرد مورد نظرتان توجه کنید و نوع مناسب شرایط درمانی خود یا محل کارتان را تهیه کنید ..مدل های ایستاده مصارف بالاتری دارند زیرا دارای چرخ هستند و امکان جابجایی بیمار همراه با سرم وجود دارد.
نوع دیگر پایه سرم، پایه سرم چرخدار بیمارستانی می باشد که برای اتاق عمل از آن استفاده می‌شود که معمولا ۶ چرخ دارد و دارای ترمز هستند. پایه سرم اتاق عمل دارای قلاب برای آویزان کردن سرم و قلابی دیگر برای فرآورده های خونی می باشد. فوائد دیگر این نوع پایه سرم این است که امکان آویزان کردن پارچه های مخصوص عمل جراحی هم وجود دارد.
پایه سرم انفوزیون نوعی دیگر از تجهیزات بیمارستانی است که قابل استفاده در اتاق عمل ، اورژانس و بخش های مختلف بیمارستان است . این نوع پایه سرم دسته حرکتی دارد و می‌توان قلاب سرم را بسته به کاربردتان تنظیم کنید و مهمتر اینکه بر روی قلاب سرم می‌توان پمپ انفوزیون نصب کرد. معمولا این پایه سرم قدرت تحمل ۵ کیلوگرم بر روی هر شاخه اش را دارد چون از جنس آلیاژ آلمینیومی ساخته شده است که مقاوم تر و مناسب تر جهت کاربردهای بیمارستانی است.
یک نوع دیگر از پایه سرم بیمارستانی وجود دارد که سر آن دو شاخه است . این پایه سرم پورتال و چرخ دار است. کاربرد آن مخصوص شرایطی است که تعداد بالاتری سرم یا فرآورده خونی بر روی پایه سرم قرار گیرد . هر سر آن دارای ۴ شاخه است و دو سر دارد. پس قابلیت آویزان کردن ۸ سرم بر روی این پایه سرم وجود دارد. ارتفاع هر سر آن را می‌توان تا دو متر تغییر داد. در اتاق عمل و بخش های بیمارستان و اورژانس به کار می رود.
یکی از نکاتی که هنگام خرید پایه سرم باید به آن دقت کرد کیفیت آن است که از فلز مرغوب در آن استفاده شود.