اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر)

 اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر)

اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) چیست؟

اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) آزمایشی می باشد که مقدار فراوانی  اکسیژن یا مقدار اکسیژنی که در خون وجود دارد را می سنجد این آزمایش دردی ایجاد نمی کند. اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) قادر است سریع حتی تحولات خرد در مقدار عملی نقل اکسیژن به بخش های دورتر از قلب ، شامل  پاها و بازوها را باز شناسی می کند. پالس اکسی متر (اکسیژن ساز یک روش بدون درد و قابل اعتماد برای پزشکان برای اندازه گیری سطح اکسیژن خون فرد است. خرید و فروش اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) برای استفاده در بیمارستان ها اهمیت زیادی دارد.

پالس اکسیمتر یک دستگاه خرد است که معمولاً روی نوک انگشت شما به حرکت در می آید یا روی لاله گوش شما می چسبد و از شکست نور مادون قرمز برای اندازه گیری میزان اتصال اکسیژن به گلبول های قرمز خون شما استفاده می کند. اکسی متر سطح اکسیژن خون را از طریق اندازه گیری اشباع اکسیژن به نام اشباع اکسیژن مویرگی محیطی یا SpO2 گزارش می کند.

دستگاه اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) می تواند به سرعت حتی تغییرات کوچک در سطح اکسیژن را تشخیص دهد. این سطوح نشان می‌دهند که خون چقدر اکسیژن را به دورترین اندام‌ها از قلب شما، از جمله بازوها و پاها، حمل می‌کند. پالس اکسیمتر یک دستگاه کوچک و گیره مانند است. به قسمتی از بدن و معمولاً به انگشت می چسبد.

متخصصان پزشکی اغلب از آنها در مراقبت های ویژه مانند اتاق های اورژانس یا بیمارستان ها استفاده می کنند. برخی از پزشکان، مانند متخصصان ریه، ممکن است از آنها در مطب استفاده کنند. حتی می توانید از یکی در خانه استفاده کنید. هدف پالس اکسیمتری این است که ببینیم آیا خون شما به خوبی اکسیژن دارد یا خیر.

متخصصان پزشکی ممکن است از پالس اکسی متر برای نظارت بر سلامت افراد مبتلا به شرایطی استفاده کنند که بر سطح اکسیژن خون تأثیر می گذارد، به خصوص در زمانی که آنها در بیمارستان هستند.

اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر)

دلایل استفاده از اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر) چیست؟

-برای ارزیابی میزان عملکرد یک داروی جدید ریه

-برای ارزیابی اینکه آیا کسی برای تنفس نیاز به کمک دارد یا خیر

-برای ارزیابی میزان مفید بودن ونتیلاتور

-برای نظارت بر سطح اکسیژن در طول یا بعد از عمل جراحی که نیاز به آرام بخش دارند

-برای تعیین اینکه آیا فردی به اکسیژن درمانی مکمل نیاز دارد یا خیر

-برای تعیین اینکه اکسیژن درمانی مکمل چقدر موثر است، به خصوص زمانی که درمان جدید باشد

-برای ارزیابی توانایی فردی برای تحمل افزایش فعالیت بدنی

-برای ارزیابی اینکه آیا فردی به طور لحظه ای نفسش در هنگام خواب متوقف می شود یا  نه- مانند موارد آپنه خواب – در طول مطالعه خواب

نحوه ی استفاده از اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر)

پالس اکسیمتری ممکن است در هر دو بخش بستری و سرپایی مفید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک پالس اکسیمتر برای استفاده خانگی داشته باشید. برای خواندن با پالس اکسیمتر، باید:

۱-اگر از انگشت دست اندازه گیری می کنید، هر گونه جواهرات یا لاک ناخن انگشت خود را بردارید.

۲-اگر دستگاه را  بر روی انگشت وصل می کنید، مطمئن شوید که دستتان گرم، آرام و زیر سطح قلب باشد.

۳-دستگاه را روی انگشت، لاله گوش یا پا قرار دهید.

۴-دستگاه را تا زمانی که لازم است روشن نگه دارید تا نبض و اشباع اکسیژن خود را کنترل کنید.

۵-پس از پایان تست، دستگاه را خارج کنید.

در پالس اکسیمتری، پرتوهای کوچکی از نور از طریق خون در انگشت شما عبور می کند و میزان اکسیژن را اندازه گیری می کند. به گفته بنیاد ریه بریتانیا، پالس اکسی متر این کار را با اندازه گیری تغییرات در جذب نور در خون اکسیژن دار یا بدون اکسیژن انجام می دهد. این یک فرآیند بدون درد است. پالس اکسیمتر می تواند میزان اشباع اکسیژن را همراه با ضربان قلب به شما بگوید.

 اکسیژن سنج (پالس اکسیمتر)

تست های پالس اکسیمتری تخمینی از سطح اکسیژن خون، اما معمولا دقیق هستند. این امر به ویژه در هنگام استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا که در اکثر مطب های پزشکی یا بیمارستان ها یافت می شود صادق است. با استفاده از این تجهیزات، متخصصان پزشکی می توانند آزمایشات را با دقت انجام دهند. بنابراین  با توجه به اهمیت این دستگاه ، باید در هنگام خرید و فروش دستگاه پالس اکسیمتر دقت کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه مهرآوران نوین تماس بگیرید