0
اعزام پرستار سالمند

اعزام پرستار برای سالمند

با توحه به افزایش سن عمومی جامعه و نیاز مبرم به پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل مرکز پرستاری در منزل مهرآوران نوین با به کار گیری از موثر ترین روش ها و رویکردها با دارا بودن پایگاه داده ای بی نظیر از پرستاران سالمند می تواند در این زمینه به ارائه خدمانت با بالا ترین کیفیت اقدام نماید ،به تازکی شاهد آن هستیم که شرکت های غیر مجاز زیادی اقدام به ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی می نمایند که این موضوع ما را بر آن داشت تا به همشهریان عزیزمان هشدار جدی در این زمینه بدهیم پرستاری سالمند در منزل یک شغل با متودولوژی تعریف شده می باشد که نیاز به آموزش های بخصوصی دارد
خصوصیات پرستار سالمند:
تحصیلات مرتبط
تجربه و دارا بودن دانش ضمنی
آموزش های تخصصی
برگه های تضمین شغلی نزد مراکز مجاز ارائه خدمات
سالمندی یک بیماری نیست، بلکه مرحله ای از زندگی است که هر فرد با تجربه آن می تواند به سرمایه اجتماعی با کوله بار تجربه تبدیل گردد.بنابراین، به منظور مراقبت علمی از این سرمایه های اجتماعی و پیشگیری از بروز و شدت علائم و عوارض ناشی از سالمندی که می تواند برای هر فرد و خانواده ای ضرورت پیدا کند، با توجه به رشد جمعیت سالمندی در ایران نیازهای اجتماعی، رفاهی و مراقبتی سالمندان روز به روز در حال افزایش میباشد و یکی از این نیازها مراقبت از سالمندان است که باید به نحو شایسته ای انجام گردد، مرکزمهرآوران نوین را با بیش از چند سال سابقه فعالیت در این حوزه بر آن داشته تا با ارائه خدمات مراقبت از سالمند در منزل شما بصورت روزانه، شبانه، شبانه روزی و مقطعی ضمن کاهش دغدغه خانواده ها، به امکان بهره مندی از تجارب این عزیزان در جامعه یاری رساند.
خدمات و مراقبتهای مورد نیاز سالمندان که پرستار یا مراقب سالمند متناسب با شرایط سالمند و درخواست ایشان، امکان ارائه آن را دارند:
نگهداری و مراقبت از سالمند
تهیه و طبخ غذا و همراهی سالمند در هنگام غذا خوردن
دادن به موقع داروها
دادن میان وعده مناسب و مغذی
ایجاد برنامه منظم جهت خواب سالمند
انجام حرکات ورزشی توصیه شده توسط پزشک یا فیزیوتراپیست در منزل جهت تحرک مناسب سالمند
پیگیری درمان سالمند و همراهی ایشان جهت مراجعه به مراکز درمانی ( با هماهنگی خانواده)
رسیدگی به نظافت شخصی و استحمام سالمند
رسیدگی به نظافت محل زندگی سالمند
همراهی سالمند در انجام امور مورد علاقه ( خواندن کتاب، حل جدول، …)
همراهی سالمند جهت تفریحات بیرون از منزل مانند پیاده روی، خرید و… ( با هماهنگی و اجازه کتبی خانواده)
سایر خدمات تخصصی در حوزه پرستاری که منع قانونی برای ارائه آنها در منزل و یا خارج از مراکز درمانی وجود ندارد.
دیگر خواسته های سالمند و یا خانواده شان با هماهنگی مرکز

پیر بودن در یک بیماری همه گیر

از آنجایی که افراد مسن در این بیماری همه گیر هستند، مردم در سراسر جهان تشویق می شوند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه بمانند. کارشناسان از بزرگسالان بالای ۶۵ سال که به ویژه در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند، می‌خواهند برای محافظت از خود در خانه بمانند. چگونه می توانیم به سالمندان خود در جامعه در طول همه گیری جهانی کمک کنیم؟

 

در تماس باش

برخی از سالمندان ممکن است تمایلی به برقراری ارتباط دیجیتالی نداشته باشند، زیرا سن بالاتر در این بیماری همه‌گیر می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. برخی ممکن است دستگاه مناسب نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مشکلات شنوایی و بینایی یا اختلالات شناختی داشته باشند. اگر بخواهد استرس بیشتری را به زمان استرس زا اضافه کند، فناوری یک ضرورت نیست. در عوض، با عزیزان خود تماس بگیرید یا نامه یا کارت پستال بفرستید. کودکان همچنین می توانند پدربزرگ و مادربزرگ خود را نقاشی کنند. دیگران می توانند با تکان دادن و صحبت کردن از پنجره با عزیزان مسن خود در تماس باشند.

اگر افراد مسن تر می خواهند از فناوری استفاده کنند، توضیحات ساده ای ارائه دهید تا به آنها کمک کند تا وارد سیستم شوند. اگر گوشی هوشمند آن‌ها چیزی شبیه FaceTime دارد، ممکن است توضیح آن آسان‌تر باشد زیرا مراحل کمتری روی رایانه نسبت به زوم یا سایر خدمات کنفرانس ویدیویی دارد.

 

کمک به خرید و کارهای خانه

اعضای خانواده می توانند برای سالمندان خرید کنند و در کارهای خانه کمک کنند. اگر کسی به جز سالمندان در خانه نباشد، همسایه ها و اقوام در مجاورت از خرید سالمندان حمایت می کنند.

 

  مطمئن شوید که سالمندان در خانه بمانند

به آنها توضیح دهید که بهترین راه برای جلوگیری از انتشار قابل توجه ویروس دوری از یکدیگر است. به آنها قدرت دهید تا احساس کنند این قدم درستی است که می توانند برای محافظت از سلامت خود و کسانی که دوستشان دارند بردارند. به آنها آموزش دهید و توضیح دهید که این یک ویروس جدید است، بنابراین هیچ کس مصون نیست و ما واکسنی نداریم. با توضیح اینکه آنها با ماندن در داخل به جامعه کمک می کنند، احساس قدرت کنید.

 

در خانه ماندن عمل است نه انفعال.

سعی کنید از عبارت فاصله گذاری اجتماعی استفاده نکنید. در عوض، بگویید «از لحاظ فیزیکی دور، از نظر اجتماعی مرتبط». بسیاری از سالمندان احساس تنهایی می کنند، اما با وجود اینکه نمی توانند خانه را ترک کنند، می توانند از طریق تلفن، نامه و کارت پستال با هم ارتباط برقرار کنند.

 

یک روال تنظیم کنید

راه هایی را برای تعامل ذهنی و فیزیکی در نظر بگیرید. در خانه با پیاده روی و حرکات کششی ملایم در خانه ورزش کنید. موزه ها، کتابخانه ها و نمایشگاه های سراسر جهان را در محیط های مجازی مرور کنید.

 

کسانی که بیماری های مزمن دارند باید به طور منظم در خانه معاینه شوند. دریافت خدمات پزشک در منزل خطر ابتلا به ویروس کرونا را در مقایسه با بیمارستان بسیار کاهش می دهد. بسیاری از بیمارستان ها و مراکز مراقبت در منزل اکنون امکان تماس آنلاین از طریق تلفن و ویدئو را دارند.

ما نمی خواهیم سالمندان احساس کنند که رها شده اند. پزشکان ما آماده مراقبت از آنها هستند تا احتمال قرار گرفتن در معرض ویروس را کاهش دهند.

 

خانواده های پرجمعیت؟

برخی از سالمندان در خانواده های پرجمعیت زندگی می کنند که دوری از یکدیگر را دشوار می کند. همه اعضای خانواده باید ارتباط اجتماعی را به حداقل برسانند. این در مورد همه افراد خانواده صدق می کند، نه فقط افراد مسن. چند نکته برای محافظت از اعضای خانواده در خانواده های پرجمعیت؛

برای همه اعضای خانواده مهم است که حداکثر تلاش را برای اجرای اقدامات پیشگیری از عفونت انجام دهند، از جمله شستن مکرر دست ها با آب گرم و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه هنگام ورود و خروج از خانه و ضدعفونی کردن سطوحی که مکرر لمس می شوند چندین بار در روز.

از آنجایی که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد بدون علامت می‌توانند ویروس را گسترش دهند، اعضای خانواده ممکن است برای کاهش این خطر از ماسک در خانه استفاده کنند.

خانواده های پر جمعیت باید تماس فیزیکی در خانه را به حداقل برسانند و حداقل ۲ متر از سالمندان دور باشند.

اگرچه خانواده‌های پرجمعیت خطر ابتلا به ویروس کرونا را به‌ویژه برای سالمندان بالا می‌برند، اما برای خانواده‌ها مفید است که بتوانند در این دوران سخت با انجام اقدامات احتیاطی به یکدیگر کمک کنند.

 

آیا مایل به دریافت این سرویس هستید؟

خدمات بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با اطلاعات تماس خود با ما به اشتراک بگذارید. اجازه دهید در اسرع وقت با مدیران بهداشتی متخصص خود با شما تماس بگیریم.

 

برخورد با مراقبت از بیماران سالمند

با افزایش سن، همه ما مشاهده می‌کنیم که افراد مسن‌تر گاهی بی‌تحمل‌تر، بی‌صبرتر، بدخلقی‌تر و نوسان‌تر هستند. به همین دلیل، خانواده ها معمولاً اظهار می کنند که بستگان سالخورده آنها مانند کودکان رفتار می کنند. وقتی همه این رفتارها در افراد مبتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش سن یا نیازهای مراقبت خود مدیریتی مشاهده می‌شود، مراقبت از بیمار سالمند حتی چالش‌برانگیزتر می‌شود. سالمندان ممکن است مقاومت کنند و برای اعضای خانواده که سعی در مراقبت دارند مشکلاتی ایجاد کند. در این روند دشوار، خانواده ها می توانند با دریافت حمایت از مؤسساتی که خدمات بهداشتی و مراقبتی در منزل را ارائه می دهند که خدمات دارای مجوز از وزارت بهداشت را ارائه می دهند، کمی آرامش داشته باشند. این مقاومت را می‌توان به پرسنل بهداشتی و مراقبانی که برای مراقبت به خانه می‌آیند نیز نشان داد، اما افرادی که به مراقبت از بیمار سالمند مراجعه می‌کنند می‌توانند درمان یا مراقبت خود را با برقراری ارتباط مثبت با بیمار در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری انجام دهند. حرفه ای ها.

 

دلایل عدم تمایل بیماران مسن به درمان؟

بیماران مسن ممکن است به دلایل مختلف از مراقبت از بیماران سالمندی که می خواهند برای آنها سازماندهی شود خودداری کنند. تلفات افراد مسن ممکن است از نظر روانی بر آنها تأثیر بگذارد و ممکن است درخواست مراقبت از خانواده را رد کند. یا ممکن است در مواردی که احساس ناراحتی می‌کند، از حمایت مراقبتی خودداری کند که گویی نیازمند است. به همین ترتیب، اگر فکر می کند که باری بر دوش بستگانش است، ممکن است مایل به دریافت حمایت مراقبتی نباشد. برخی از بزرگترها به دلیل خلق و خوی سرسخت و سرسختی دارند و نمی خواهند درخواست کمک آنها را بپذیرند. آخرین دلیل ممکن است به دلیل ترس از اینکه مراقبت از بیمار بار هزینه ای را بر خانواده تحمیل کند باشد.

 

مشکلات تجربه شده توسط بستگان خانواده در مراقبت از بیماران سالمند

بیشترین مسئولیت در مراقبت از بیماران سالمند بر عهده بستگان خانواده است. بنابراین، آنها گروهی هستند که بیشترین خستگی، مشکل و فرسودگی روانی را در مراقبت های طولانی مدت دارند. در مواردی که نیاز به مراقبت طولانی مدت دارد، بستگان خانواده ممکن است از موسسات بهداشتی و مراقبتی در خانه درخواست حمایت مراقبتی برای بیماران سالمند کنند تا بار آنها را کاهش دهند. می توان به بیمار مسن پیشنهاد کرد که این امر زندگی او را آسان می کند.

بیشتربدانید:انجام آزمایش خون و تزریقات در منزلتزریقات در منزل زعفرانیهتزریقات در منزل شمال شرق تهرانتزریقات در منزل ولنجک

چگونه متخصصان بهداشت با مراقبت از بیماران سالمند کنار می آیند

همه متخصصان مراقبت های بهداشتی انواع تجربه در مراقبت از بیمار در سن خود دارند. علاوه بر این، در مواردی مانند ارتباط صحیح با بیمار، چهره خندان، رفتار آرام، درک روانشناسی خود و گوش دادن به صحبت های طرف مقابل، عقل سلیم دارند. تیمی که مراقبت از بیماران مسن را ارائه می دهد نیز به صورت دوره ای آموزش ضمن خدمت در مورد این موضوع و مسائل مشابه دریافت می کند.

 

پزشکان و مراقبت از بیماران سالمند:

پزشکانی که ممکن است برای معاینه خانگی فراخوانده شوند ممکن است توسط بیماران مسن تر مقاومت کنند. در مراقبت از بیماران مسن می توان از خدمات بهداشتی منزل برای معاینه درخواست پزشک کرد. در طول معاینه توسط پزشک، سالمندان ممکن است ناخواسته در برابر لمس بدن خود مقاومت کنند. به همین ترتیب، ممکن است پس از معاینه، از اعمال درمان‌های پزشکی تجویز شده توسط پزشک خودداری کند. در این صورت در نتیجه برخورد قانع کننده، اطمینان بخش و حرفه ای پزشک می توان با همکاری بیمار سالمند خدمات ارائه کرد.

 

پرستاران و مراقبت از بیماران سالمند:

پرستارانی که در حوزه خدمات بهداشتی و مراقبتی در منزل کار می‌کنند، پرسنل بهداشتی حرفه‌ای و با تجربه هستند که درمان‌ها را برای بیماران مسن اعمال می‌کنند. آنها در گروهی هستند که مشکلات مراقبت از بیماران سالمند را بیشتر تجربه می کنند. سالمندان ممکن است نخواهند داروهای خود را مصرف کنند، فشار خون خود را بررسی کنند یا دمای بدن خود را اندازه گیری کنند. مخصوصاً در مواردی مانند دسترسی عروقی، گذاشتن IV، تعویض کاتتر، مراقبت از زخم، موقعیت یابی و تمرینات روزانه و غیره که فکر می کند به آنها آسیب می رساند، ممکن است بدخلقی شود و از درمان امتناع کند. اگر بیمار هوشیار باشد، جلب رضایت بیمار در درمان ضروری است. بنابراین، قبل از شروع درمان، پرستاران پس از جلب اعتماد سالمند و متقاعد کردن آنها که برای حمایت از سلامت خود در خانه هستند، درمان مراقبت از بیمار سالمند را آغاز می کنند.

 

مراقبت پرستاری و مراقبت از بیماران سالمند

مراقبین پرستاری کارکنانی هستند که بیشترین مشارکت را در مراقبت از بیماران سالمند دارند. مراقبان بزرگ‌ترین حامیان سالمندان هستند تا زمانی که برای مراقبت در خانه هستند. مراقبین پرستاری که برای مراقبت از بیماران مسن می آیند از بیمار به طرق مختلف مانند حمام کردن، مراقبت شخصی، غذا خوردن، لباس پوشیدن، ورزش، مصرف مواد مخدر و اجتماعی شدن حمایت می کنند. پیوندی بین بیماران مسن و مراقبین در مدت کوتاهی شکل می گیرد. به لطف این پیوند، افراد مسن واکنش چندانی به روش های انجام شده نشان نمی دهند. آنها سعی می کنند آنچه را که گفته می شود با همکاری در مراقبت انجام دهند. با ایجاد این پیوند در مراقبت از بیماران سالمند برنامه ریزی شده بلندمدت، درمان بیمار نیز تأثیر مثبتی دارد.

 

فیزیوتراپیست ها و مراقبت از سالمندان

هنگامی که خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی به دلیل هر گونه مشکل سلامتی یا در نتیجه نیاز به مراقبت از بیمار سالمند مورد نیاز است، پشتیبانی فیزیوتراپیست در خانه ارائه می شود. سالمندانی که باور ندارند بهتر خواهند شد یا کسانی که در قسمت‌های مختلف بدن خود درد دارند، ممکن است درمانگری را که به خانه می‌آید مجبور به انجام فیزیوتراپی کنند. رویکرد و اطمینان درمانگر در طول مراقبت از بیماران سالمند، تداوم درمان را تضمین می کند.

بیشتربدانید:مراقبت از سالمند و کودک شمال تهرانمراقبت از سالمند و کودک در منزلنگهداری از بیمار در منزل و بیمارستاناعزام پزشک به منزلتزریقات نیاوران

آیا مایل به دریافت این سرویس هستید؟

خدمات بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با اطلاعات تماس خود با ما به اشتراک بگذارید. اجازه دهید در اسرع وقت با مدیران بهداشتی متخصص خود با شما تماس بگیریم.

اهمیت و وظایف پرستاران

پرستاران نقش مهمی در مراقبت از بیمار در خانه دارند. آنها از طریق کار گروهی ماهرانه و هماهنگ با مراقبت، دغدغه، مراقبت و حرفه ای بودن به بیماران و خانواده های آنها خدمت می کنند. آن‌ها در بسیاری از زمینه‌ها، از تجویز دارو گرفته تا پانسمان، از روحیه گرفته تا روال تغذیه، مجدانه کار می‌کنند و خدمات موفق مراقبت از بیمار در منزل را ارائه می‌کنند.

 

مدیریت جامع بیماری

در محدوده مراقبت از بیمار در منزل، پرستاران ابتدا ارزیابی جامعی را مطابق با شرایط و نیازهای بیمار انجام می دهند. بر اساس این ارزیابی، آنها یک طرح مراقبت فردی از بیمار را تهیه و اجرا می کنند. این طرح شامل اقدامات مراقبتی است که وضعیت سلامتی بیمار را بهبود می بخشد، همچنین فعالیت ها و اقداماتی است که از زندگی روزمره بیمار حمایت می کند.

 

همکاری با خانواده و مراقبین

پرستاران با برقراری ارتباط سالم با بیماران و بستگان آنها، اطلاع رسانی به خانواده و مراقبان از ابتدای فرآیند، فرآیند مراقبت از بیمار را در منزل در محیطی مشترک انجام می دهند. آنها با ارائه آموزش ها و حمایت های لازم، مشارکت فعال مراقبان و خانواده ها را در مراقبت از بیمار در خانه تضمین می کنند.

 

در نتیجه مراقبت از بیمار در منزل یک حوزه خدماتی چند بعدی و جامع است که پرستاران به ویژه با بهره گیری از تحصیلات و تجربیات خود در این زمینه ارائه می کنند. مراقبت از بیمار در منزل، که در آن کیفیت زندگی بیماران با کار فداکارانه و فداکارانه پرستاران بهبود می‌یابد، حمایت معنوی زیادی از خانواده‌ها و بیماران می‌کند و کمک قابل توجهی به سلامت عمومی می‌کند.

 

خدمات پرستاری در منزل چیست؟

مروری بر خدمات مراقبت در منزل

خدمات پرستاری در منزل، خدمات بهداشتی است که توسط پرستاران حرفه ای در محیط خانه به منظور رفع نیازهای جسمی و روحی بیمار ارائه می شود. این خدمات به شرح زیر است:

 

مدیریت دارو و شیوه های درمانی

پرستاران مراقبت در منزل اطمینان حاصل می کنند که داروهای تجویز شده توسط بیمار به طور منظم و در دوزهای مناسب استفاده می شود. آنها همچنین برنامه های درمانی مانند اندازه گیری قند خون و تزریق انسولین را انجام می دهند.

 

مراقبت از زخم و پشتیبانی بافت

پرستاران مراقبت در منزل اقدامات لازم را در مورد مسائلی مانند مراقبت از زخم پس از عمل، مراقبت از پوست و حمایت از بافت ارائه می دهند.

 

مراقبت از بیمار و بهداشت

خدمات پرستاری در منزل ارائه می شود که با رفع نیازهای اولیه بهداشتی مانند استحمام بیمار، بهداشت دهان و دندان، کوتاه کردن ناخن و مراقبت از گچ، کیفیت زندگی بیماران را افزایش می دهد.

 

مشاوره پیگیری رژیم غذایی و تغذیه

پرستاران مراقبت در منزل برنامه غذایی و تغذیه متناسب با سن، وضعیت سلامت و نیازهای پزشکی بیمار را تهیه و نظارت می کنند.

 

استفاده از وسایل و مواد پزشکی

پرستاران بسته به وضعیت سلامتی بیمار، پشتیبانی و آموزش استفاده از وسایل و لوازم پزشکی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، آنها حمایت های لازم را برای بیماران انتوبه شده یا بیمارانی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنند، ارائه می کنند.

 

مدیریت درد و مراقبت از آسایش

پرستاران سطح درد بیمار را ارزیابی کرده و روش های درمانی مناسب را برای کنترل درد تعیین و اعمال می کنند.

 

فیزیوتراپی و توانبخشی

خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی نیز در محدوده خدمات مراقبت در منزل ارائه می شود. هدف آن بهبود مهارت های عملکردی و افزایش کیفیت زندگی بیمار است.

 

حمایت و مشاوره روانی-اجتماعی

خدمات پرستاری در منزل نیز با هدف حمایت از سلامت روانی و اجتماعی بیماران و خانواده هایشان انجام می شود. فرآیندهای ارتباطی وجود دارد که باعث افزایش روحیه و انگیزه می شود و فرآیندهای مشاوره ای که به مهارت های مقابله ای کمک می کند.

در نتیجه، خدمات پرستاری مراقبت در منزل نقش مهمی در نظارت بر وضعیت سلامت بیماران، بهبود کیفیت زندگی و توانمندسازی آنها برای سازگاری با خانه ایفا می کند. این خدمات برای تضمین یک زندگی خوب و مراقبت های بهداشتی مهم هستند.

 

پرستار در منزل چه می کند؟

وظایف و مسئولیت های پرستار مراقبت در منزل

خدمات مراقبت در منزل با هدف پاسخگویی به نیازهای بهداشتی بیماران در محیط های خانگی انجام می شود و بخش مهمی از این خدمات پرستاران در منزل هستند. پرستاران مراقبت در منزل کیفیت زندگی و مراقبت از بیمارانی را که به خدمات مراقبت در منزل نیاز دارند با مشارکت در فرآیندهای بهبودی آنها بهبود می بخشند. همچنین خدمات مشاوره ای را به بیماران و بستگان آنها ارائه می دهد و اطمینان حاصل می کند که بیماران مراقبت های مناسب را در خانه دریافت می کنند.

 

کار تیمی چند رشته ای

در خدمات مراقبت در منزل، رویکرد تیمی چند رشته ای اتخاذ می شود. تیم مراقبت در منزل از افرادی مانند پزشک، پرستار، فیزیوتراپ، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی، کاردرمانگر، اعضای خانواده، بیماران و داوطلبان تشکیل شده است. اعضای تیم مربوطه و محتوای خدمات بسته به نیازهای مراقبت در منزل و توانایی پرداخت فرد تعیین می شود.

بیشتربدانید:تزریقات نیاورانتزریقات در منزل ولنجکتزریقات در منزل شمال شرقی تهرانتزریقات در منزل زعفرانیهتزریقات در منزلانجام آزمایش خون و تزریقات در منزل

وظایف و مسئولیت

پرستاران در منزل وظایف و مسئولیت های زیادی دارند. مسئولیت پرستاران در منزل شامل ارزیابی بیمار، ایجاد و اجرای طرح مراقبت، نظارت بر درمان، تجویز داروها، آموزش بیمار و خانواده او، نظارت بر علائم حیاتی و همچنین ارائه سایر خدمات حمایتی برای نیازها و آسایش بیمار است.

علل سقوط در سالمندان

سقوط؛ یکی از موقعیت هایی است که در دوران سالمندی به طور مکرر با آن مواجه می شود و اغلب زندگی سالمندان را به خطر می اندازد. انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از سقوط یا کاهش دفعات آنها بسیار مهم است.

 

سقوط در سالمندان چیست؟

افتادن در افراد مسن به دلیل ضعف پاها به دلیل افزایش سن، درهم تنیدگی پاها بر روی جسم روی زمین، اختلالات تعادل، دلایل مربوط به فشار خون یا هر مشکل سلامتی است.

 

چرا زمین خوردن در سالمندان مهم است؟

افتادن سالمندان باعث ایجاد مشکلات جدی سلامتی در افراد یا بیماران می شود و در نتیجه بستری شدن در بیمارستان به دلیل زمین خوردن، ناتوانی در استفاده طولانی مدت از برخی از اندام ها و هزینه های شدید سلامتی را به همراه دارد. به همین دلیل لازم است با در نظر گرفتن شرایط نامطلوب زمین خوردن در سالمندان، اقدامات احتیاطی و پیشگیری از سقوط انجام شود. برای این امر مهم است که سالمندان و نزدیکان آنها هم در خانه و هم در زندگی اجتماعی احتیاط کنند.

 

علل سقوط چیست؟

علل زمین خوردن در سالمندان؛

 

♣ کسانی که سابقه زمین خوردن دارند

 

♣ سن بالا

 

♣ مشکلات تعادل / حرکت / قدرت

 

♣ سرگیجه/سرگیجه

 

♣ بیماری های مرتبط با افسردگی

 

♣ مشکلات فشار خون

 

♣ مشکلات بینایی

 

♣ کسانی که مشکل شنوایی دارند و کسانی که از وسایل استفاده می کنند

 

♣ پوکی استخوان

 

♣ اختلال در وضعیت عمومی

 

♣ عوارض ناشی از مصرف دارو.

 

افراد مسن ممکن است کندی در حرکات یا عدم توجه داشته باشند. این وضعیت خطرات سقوط را هم در محیط های داخلی و هم در فضای باز به همراه دارد. علل زمین خوردن در افراد مسن، بدون هیچ بیماری.

 

♣ کف مرطوب یا لغزنده

 

♣ روشنایی ناکافی

 

♣ عدم ارائه پشتیبانی برای سالمندان در خانه

 

♣ چیدمان اتاق نامرتب

 

♣ رکاب درهای بلند در داخل یا خارج از منزل

 

♣ نداشتن دمپایی یا کفش در پای سالمندان

 

♣ ناتوانی سالمند در ایستادن به دلیل دروغگویی طولانی

 

♣ بیرون آمدن ناگهانی از تخت یا ارتفاع تخت

 

♣ صندلی یا صندلی ثابت نیست، در حین حرکت می افتد.

 

افتادن چه عواقبی در سالمندان دارد؟

با افزایش سن، زمین خوردن آسیب بیشتری به بدن وارد می کند. در حالی که بدن این سقوط ها را در دوران جوانی و بزرگسالی بهتر تحمل می کند، وقتی بدن پیر می شود، استخوان ها، مفاصل، رباط ها و بافت های ماهیچه ای ضعیف تر می شوند و در نتیجه باعث افتادن در افراد مسن می شوند.

 

بیماری ها / آسیب های ناشی از سقوط در سالمندان.

♣ شکستگی لگن (۷۰%)،

 

♣ شکستگی یا جراحت در نقاط مختلف بدن،

 

♣ آسیب ناخواسته مغزی،

 

♣ ناتوانی در راه رفتن در فرآیند بعدی به دلیل ترس از زمین خوردن و در نتیجه اجتماعی شدن کمتر،

 

♣ بدترین تصویری که در زمین خوردن در سالمندان دیده می شود، مرگ ناشی از خونریزی های مغزی است.

 

پیشگیری از پاییز در سالمندان

روش های ساده اما موثری برای جلوگیری از افتادن در سالمندان وجود دارد.

 

♣ در صورتی که تخت فرد دارای نرده های جانبی باشد حتما باید از آنها استفاده کرد و یا به ارتفاع تخت توجه کرد.

 

♣ اتاق پیرمرد روشن باشد و عصرها اتاقش روشن باشد.

 

♣ حمام باید با مواد ضد لغزش پوشانده شود و کف آن هرگز خیس بماند.

 

♣ اگر وسایلی وجود دارد که به دیدن یا شنیدن کمک می کند، (عینک، سمعک و …) باید هر بار استفاده شود.

 

♣ استفاده از وسایلی مانند عصای کمکی یا واکر باید اطمینان حاصل شود.

 

♣ میله های دستگیره باید در قسمت های خاصی از خانه (مانند راهروها، حمام ها، توالت ها، لبه های صندلی) قرار گیرد.

 

♣ یکی از مواردی که خطر افتادن در افراد مسن را کاهش می دهد، برداشتن وسایل اضافی از اطراف خانه است. مخصوصاً اگر روی زمین فرش و موکت وجود دارد، باید مراقب بود و روی زمین ثابت شد، زیرا ممکن است به دلیل پیچ خوردگی گیر کند.

 

افتادن در افراد مسن ممکن است نشانه بیماری باشد!

زمین خوردن به خصوص در افراد مسن می تواند نشانه هر بیماری باشد. در صورتی که دفعات زمین خوردن زیاد شود و هر زمین خوردن باعث آسیب به قسمت های مختلف بدن فرد شود، ابتدا باید با مشورت پزشک متخصص داخلی و ارتوپد، علل زمین خوردن بررسی شود. در صورت لزوم می توان با روش های تصویربرداری و آزمایش خون علت افتادن در سالمندان را مشخص کرد و تا دیر نشده اقدامات احتیاطی را انجام داد.

بیشتربدانید:پرستار در منزل تهرانپرستاری در منزل شمال تهرانخدمات پرستاری در تهرانخدمات پرستاری در منزلپرستاری در منزلخدمات پرستاری در منزل تهران

حرکت کنترل شده برای پیشگیری از سقوط در سالمندان مهم است

حفظ مهارت های حرکتی سالمندان برای تداوم آسایش زندگی آنها مهم است. یک پشتیبانی حرفه ای مراقبتی که از حرکات سالمندان پشتیبانی می کند و به آنها امکان انجام تمرینات غیرفعال را می دهد. قدرت عضلانی آنها را افزایش می دهد و از افتادن در سالمندان جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید