[mc_carousel animation=”0″ carousel_images=”2896″ autoplay=”0″ scroll=”1″ duration=”500″]

عمده آمبولانس ­های خصوصی کشور شامل خودروهایی است که برای کاربردهای پزشکی طراحی نشدند، اما تردد آنها در پوست آمبولانس هم­چنان ادامه دارد.
وحید سبحانیان، کارشناس مهندسی پزشکی می­ گوید: «شرایط، ملزومات و تجهیزات آمبولانس ­ها براساس استانداردهای فنی و طبی تعیین می شود و جزییات آن به تایید مراجع ذی­ربط از جمله وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و پلیس راهنمایی و رانندگی می­ رسد.
براین اساس خودرویی می­ تواند آمبولانس باشد که بیش از پنج­ سال از تاریخ ساخت آن نگذشته باشد.
وجود کابین ایزوله شده با شیشه حائل میان اتاق بیمار و راننده به همراه سیستم تهویه مطبوع، هواکش کابین بیمار، انواع صندلی و برانکارد حمل بیمار، علائم، نشانه­ ها و سیستم­ های اعلام خبر از وسایل ضروری آمبولانس­ های استاندارد به شمار می­ رود.»
وجود تجهیزات طبی شامل کپسول اکسیژن با مانومتر، ساکشن، دستگاه فشارخون، آمبوبگ، آتل فلزی و چوبی، آویزگاه سرم، جعبه کمک­ های اولیه با کلیه متعلقات، سرنگ و دستکش­ های طبی یکبار مصرف، انواع گاز و باند، گارو، لوکوپلاست، ایروی، پوار، مواد ضدعفونی کننده پزشکی در آمبولانس ­ها الزامی است.
سبحانیان توضیح می دهد: «تنوع تجهیزات آمبولانس­ متناسب با تیپ، عملکرد و نوع ماموریت تغییر می­ کند، ولی کمتر از آنچه عنوان شد نباید باشد. البته تعداد آمبولانس­ های جدید روبه افزایش است. با این حال هنوز در شهر تهران و دیگر نقاط کشور آمبولانس­ های غیراستاندارد پاترول، مزدا، پژو و دلیکا در حال تردد بوده و برخی از آنها فقط یک برانکارد ساده حمل بیمار دارند. از این­رو لازم است وزارتخانه های بهداشت، صنعت و بازرگانی، تسهیلات مناسبی برای تولید یا واردات آمبولانس­ های جدید اختصاص دهند.»
مهرآوران نوین یکی از معتبرترین مراکزیست که میتواند یک آمبولانس خصوصی استاندارد با کمترین هزینه در اختیار شما بگذارد.